Endi majburiy sug'urta narxi qancha bo'ldi?
Joriy yilning 16-mart kuni O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 222-sonli “Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida” qarori qabul qilindi.
Qaror yuzasidan turli internet nashrlar va kanallarda yangiliklar va xabarlar berilmoqda. Biroq bu yangiliklar asosan qarorning asosiy matnini sharxlash bilan cheklanib qolmoqda, ba'zilari esa cheklangan yoki noto'g'ri va chalg'ituvchi ma'lumot bermoqda.
Qaror mohiyatini va ahamiyatini ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishi bo'yicha topshiriq berilgani va bu bo'yicha ishlar boshlanganiga qaramasdan, “Endi majburiy sug'urta narxi qancha bo'ldi?” degan har bir transport vositasi egasining savoliga javobni yoritib berishni maqsadga muvofiq topdik.
Yo'l-transport hodisasi natijasida etkazilgan zararni majburiy sug'urta bo'yicha qoplab berish darajasini oshirish maqsadida, transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish bo'yicha sug'urta kompaniyasi to'lab beradigan summa 40 million so'm miqdorida belgilandi (amalda 12 million so'm edi).
Misol tariqasida Toshkent shahridagi sug'urta polisini birinchi marta olayotgan 22 yoshli haydovchi jismoniy shaxs majburiy sug'urta polisini necha pulga sotib olishini hozirdagi va yangi holatda ko'rib chiqamiz.
Ushbu o'rinda misolni tushunarli bo'lishi uchun sodda ko'rinishda keltirildi, qaror bilan “polis narxini” hisoblash uchun ishlatiladigan sug'urta koeffisientlari sezilarli darajada kamaytirildi, birlashtirili hamda yuridik va jismoniy shaxslar uchun yagona holda tasdiqlandi.
Qaror bilan sug'urta polisi blanskasi har-xil rangli bo'lgan ikki hil turi 1-haydovchilar soni cheklangan va 2-haydovchilar soni cheklanmagan (keng omma VIP polis sifatida biluvchi) blankalari tasdiqlandi.
Shuningdek, 2018 yilning 15 mart kuni Milliy matbuot markazida O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Sug'urta nazorati davlat inspeksiyasi va Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish bo'yicha to'lovlarni kafolatlash jamg'armasi hamda Jamg'arma a'zolari – sug'urta kompaniyalari ishtirokida Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urtasining dolzarb muammolari: tajriba, echim va istiqbollari to'g'risida keng jamoatchilikni xabardor etish maqsadida matbuot anjumani o'tkazilgan va uning natijalari Ommaiy axborot vositalarida, shu jumladan internet tarmog'ida keng yoritilgan.
Yaqin kelajakda ommaviy axborot vositalarida qaror mohiyati va ahamiyati to'liq va xaqqoniy ravishda yoritilib beriladi.
Manba: Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish bo'yicha to'lovlarni kafolatlash jamg'armasi

Какая теперь цена обязательного страхования?
Кабинетом Министров Республики Узбекистан 16 марта текущего года принято постановление №222 “О мерах по дальнейшему совершенствованию обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств”.
В различных интернет изданиях и каналах публикуются новости посвященных данному постановлению. Однако в данных новостях в основном комментируются только основной текст постановления, а в некоторых даются ограниченная или неправдивая и вводящая в заблуждение информация.
Несмотря на поручение об организации широкого освещения в средствах массовой информации сути и значения настоящего постановления, и на начатую работу во исполнение данного поручения, сочли необходимым осветить вопрос «Какая теперь цена обязательного страхования?» который интересует каждого владельца транспортного средства.
В целях увеличения степени покрытия обязательным страхованием вреда, причиненного в результате дорожно-транспортного происшествия, сумма выплачиваемая страховой компанией по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств установлена в размере 40 миллионов сум (действующий был 12 миллионов сум).
В качестве примера рассмотрим во сколько купил бы полис обязательного страхования в действующих и новых условиях физическое лицо 22 лет из города Ташкента в первые приобретает полис.
При этом, приведен простой и понятный пример, также отмечаем, что постановлением существенно снижены, объедены, в том числе установлены единые для юридических и физических лиц страховые коэффициенты используемые для расчета “цены полиса”.
Постановлением утверждены разноцветные бланки страхового полиса двух видов 1-с ограничением количества водителей и 2-без ограничения количества водителей (известный в народе как VIP полис).
Также 15 марта 2018 года в Национальном пресс-центре в целях доведения до сведения широкой общественности при участии Государственной инспекции по страховому надзору при Министерстве финансов Республики Узбекистан, Фонда гарантирования выплат по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств и страховых компаний – членов Фонда была проведена пресс конференция, посвященная проблемам, практике, решению и перспективе обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств итоги которого широко освещены в средствах массовой информации, в том числе в сети интернет.
В ближайшем будущем в средствах массовой информации будут организованы полное и достоверное широкое освещение сути и значения настоящего постановления.