2023-yil yakunida “O‘zbekinvest” asosiy rivojlanish ko‘rsatkichlarining dinamik o‘sishini taʼminladi
16.02.2024
Keng qamrovli iqtisodiy islohotlar doirasida O‘zbekistonda sug‘urta sohasini faol rivojlantirish va isloh qilish jarayoni amalga oshirilmoqda. Mazkur chora-tadbirlar sug‘urta xizmatlarining zamonaviy, to‘laqonli va raqobatbardosh bozorini shakllantirishning asosiy omili bo‘lib, tadbirkorlik subyektlari faoliyatini barqaror rivojlantirish, shuningdek, aholi mulki va salomatligini muhofaza qilishga xizmat qilmoqda.
“O‘zbekinvest” kompaniyasi sug‘urta sohasini rivojlantirishda faol ishtirok etib, ijobiy rivojlanish dinamikasini namoyish etdi va 2023-yil yakuni bo‘yicha biznesning asosiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha barqaror o‘sishni taʼminladi.
“O‘zbekinvest” kompaniyasi 2023-yildagi faoliyatining yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston sug‘urta bozorida yetakchi o‘rinni saqlabgina qolmay, balki yanada mustahkamlab, 1,2 trln so‘m sug‘urta mukofotlarining yalpi yig‘ilishini taʼminladi hamda 2022-yil yakuniga nisbatan hajmlarni 1,3 barobar o‘sishiga erishdi.
2016-yildan 2023-yilgacha bo‘lgan davr mobaynida yig‘ilgan mukofotlar miqdori 12 barobarga oshdi.
2023-yilda kompaniya milliy tovar va xizmatlar eksportchilariga 2,5 milliard dollar miqdorida sug‘urta himoyasini taqdim etdi, bu O‘zbekistonning noxomashyo eksporti qoplamasining 36 foizini tashkil etdi.
Kompaniyaning 2023-yilda erishgan asosiy yutuqlaridan biri xalqaro sug‘urtalash va qayta sug‘urtalash bozorlarida sug‘urta operatsiyalarining dinamik va barqaror rivojlanishi bo‘ldi. 2023-yil yakuniga ko‘ra, qayta sug‘urtalash mukofotlarining yalpi yig‘imi 50,4 million dollarni tashkil etdi.
Oxirgi yetti yilda kompaniyaning sug‘urta portfelidagi xizmatlar eksportining ulushi 0,1 foizdan 48,5 foizga oshdi.
“O‘zbekinvest” kompaniyasi Germaniya, Shveysariya, Yaponiya, Fransiya, Xitoy, Janubiy Koreya, AQSH, Buyuk Britaniya kabi yetakchi xalqaro transmilliy sug‘urta va qayta sug‘urtalash kompaniyalari va brokerlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi va so‘nggi yetti yilda faol, nufuzli va xalqaro sug‘urta bozorining tan olingan sug‘urta kompaniyasiga aylandi. Bugungi kunda “O‘zbekinvest” kompaniyasining qayta sug‘urtalash himoyasi dunyoning 120 ta davlatida qabul qilinmoqda.
Korporativ segmentda kompaniya tomonidan 464,2 milliard so‘m miqdorida sug‘urta mukofotlari yig‘ilishi taʼminlandi, bu esa 2022-yil yakuniga ko‘ra 2 barobarga ko‘pdir.
Jismoniy shaxslarni sug‘urtalash segmentida 104,7 mlrd.so‘m sug‘urta mukofotlarini yig‘ilishi taʼminlanib, 2022-yil yakuniga nisbatan 167 foizga o‘sdi,1 milliondan ortiq shartnoma tuzildi.
Mamlakatimiz aholisini sug‘urta qoplamasi bilan taʼminlash ishlarini davom ettirish va “mahallabay” tamoyili bo‘yicha ishlarni tashkil etish doirasida 40,5 milliard so‘m miqdorida sug‘urta mukofotlarini yig‘ilib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uch barobardan ortiq o‘sishi taʼminlandi.
“O‘zbekinvest” kompaniyasi tomonidan sunʼiy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda real vaqt rejimida sug‘urtadan oldingi tekshirishlarning innovatsion tizimini joriy etilishi bugungi kunda kompaniyaning umumiy mijozlar bazasidagi polislarning 87 foizi maʼlumotlarini qayta ishlash imkonini beradi.
2023-yilda 132,4 milliard so‘m miqdorida sug‘urta tovonlari to‘lanishi taʼminlandi, bu esa 2022-yilda amalga oshirilgan to‘lovlarga nisbatan 168 foizga ko‘pdir.
Kompaniyaning ishonchliligi va moliyaviy barqarorligi yetakchi xalqaro va milliy reyting agentliklari tomonidan 2023-yilda yana bir bor tasdiqlandi.
2023-yilning may oyida “Standard & Poorʼs” va “Fitch Ratings” bilan bir qatorda “katta uchlik” xalqaro reyting agentliklaridan biri bo‘lgan Moodyʼs Investors Service Ltd. (AQSH) xalqaro reyting agentligi “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasining moliyaviy mustahkamlik reytingi prognozi “Ijobiy”, “Ba3” darajasiga ko‘tarilganini rasman eʼlon qildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan “Insonga eʼtibor va sifatli taʼlim yili”da belgilab berilgan vazifalarga muvofiq, shuningdek, sug‘urta yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarning sug‘urta ishi bo‘yicha ilmiy salohiyati va amaliy bilimlarini oshirish maqsadida “O‘zbekinvest” kompaniyasining bosh ofisi binosida Toshkent moliya instituti “Sug‘urta ishi” kafedrasining “O‘zbekinvest” kompaniyasidagi filiali ochilishining bo‘lib o‘tdi, unda institut talabalari va o‘qituvchilari kompaniyaning tajribali xodimlari tomonidan tashkil etilgan leksiyalar, seminarlar va treninglarda qatnashmoqdalar.
Sug‘urta bozorida yetakchi o‘rinni saqlab qolishda kompaniyaning xodimlari va sug‘urta agentlarining malakasi va bilimini muntazam ravishda oshirib borishga qaratilayotgan katta eʼtibor ahamiyatli bo‘ldi. 2023-yilning aprel oyida “O‘zbekinvest” kompaniyasi hududiy rahbarlari Vashington universitetining (AQSH) mutaxassislari tomonidan maxsus ishlab chiqilgan o‘quv dasturni o‘rganish uchun Sietl shahriga (Vashington, AQSH) tashrif buyurdilar. O‘quv dasturiga muvofiq “O‘zbekinvest” vakillari eng yirik mahalliy sug‘urta kompaniyasi – “PEMCO” sug‘urta kompaniyasida bo‘ldilar.
Shuningdek, 2023-yil iyun oyida kompaniyaning tuman filiallari rahbarlari Pragadagi G‘arbiy Chexiya universitetining “Sug‘urtalash” kursida, avgust oyida esa Turkiya sug‘urta institutida (Istanbul) malaka oshirish kurslarini tamomladilar.
“Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarorini amalga oshirish maqsadida 2023-yil noyabr oyida O‘zbekistondagi eng yirik sug‘urta kompaniyasi hisoblangan “O‘zbekinvest” kompaniyasi mamlakat sug‘urta bozorida birinchi bo‘lib ustav kapitalining 5 foizi miqdorida “Toshkent” Respublika fond birjasida birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) ni muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Hozirda ushbu aksiyalar nominaldan plyus 50 foiz miqdorida savdo qilinmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2024-yil - “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” da “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasi aholi va tadbirkorlik subyektlari manfaatlarini taʼminlash maqsadida quyidagi ustuvor vazifalarni o‘z oldiga belgilab qo‘ydi:
- kompaniya faoliyatini raqamlashtirish va sug‘urta qaltisliklarini baholash va qarorlarni qabul qilish tizimiga sunʼiy intellektni joriy etish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish;
- kompaniyaning mijozlar bazasi - jismoniy va yuridik shaxslarning yangi, dolzarb va texnologik jihatdan ilg‘or sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatish orqali sug‘urta jarayonlarida faol ishtirokini oshirish bilan kengaytirish;
- kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarning faoliyati jarayonidagi qaltisliklaridan ularni qo‘llab-quvvatlovchi imtiyozli shartlardan foydalangan holda ishonchli sug‘urta himoyasini taʼminlash;
- aholi va korporativ mijozlar uchun raqamli platformalar va mobil ilovalarda yangi istiqbolli sug‘urta mahsulotlarini ishlab chiqish;
- jahon bozorida yetakchi qayta sug‘urtalovchi kompaniyalar va brokerlar bilan hamkorlik va xalqaro qayta sug‘urtalash ko‘lamini kengaytirish.
- kompaniya xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirish, shuningdek, kompaniyaning “Sug‘urta maktabi” va “Sug‘urta akademiyasi” doirasida yangi zamonaviy o‘quv dasturlarini ishlab chiqish.
Shuningdek, 2024-yilda kompaniya sug‘urtalash va qayta sug‘urtalash xizmatlari hajmini kengaytirish, “AI” va “Big Data” texnologiyalariga asoslangan sunʼiy intellektdan foydalangan holda zamonaviy dasturiy mahsulotlarni joriy etish orqali mijozlari va xalqaro hamkorlari uchun xalqaro standartlar darajasidagi xizmat ko‘rsatishni va ishonchliligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishni davom ettiradi.

В рамках проведения комплексных экономических реформ в Узбекистане идёт активный процесс развития и реформирования страховой отрасли. Данные меры являются ключевыми факторами формирования современного, полноценного и конкурентоспособного рынка страховых услуг, которые содействуют стабильному развитию деятельности субъектов предпринимательства, а также защите имущества и здоровья населения.
Активно участвуя в развитии сферы страхования, компания «Узбекинвест» продемонстрировала положительную динамику развития и обеспечила устойчивый рост основных показателей бизнеса по итогам 2023 года.
Компания «Узбекинвест» сохранила ведущую позицию по сбору страховых премий на отечественном рынке страхования, обеспечив валовый сбор страховых премий в размере 1,2 трлн сум и рост объемов в 1,3 раза по сравнению с 2022 годом.
За период с 2016 по 2023 года объем собранных премий вырос в 12 раз.
Компанией в 2023 году была предоставлена страховая защита национальным экспортерам товаров и услуг в размере 2,5 млрд долларов, что составило 36% покрытия несырьевого экспорта Узбекистана.
Одним из ключевых достижений компании в 2023 году стало динамичное и устойчивое развитие страховых операций на международных рынках страхования и перестрахования. По итогам 2023 года обеспечен валовый сбор перестраховочных премий в размере 50,4 млн долларов.
За последние семь лет доля экспорта услуг в страховом портфеле компании возросла с 0,1% до 48,5%.
Компания «Узбекинвест» установила международное сотрудничество с ведущими страховыми и перестраховочными компаниями и страховыми брокерами в таких странах, как Германия, Швейцария, Япония, Франция, Китай, Южная Корея, США, Великобритания и в последние семь лет стала активным, признанным и авторитетным участником международного рынка страхования. На сегодняшний день компания «Узбекинвест» признана на страховых рынках 120 стран мира.
В корпоративном сегменте компанией обеспечен сбор страховых премий в размере 464,2 млрд сум с ростом в 2 раза к итогам 2022 года.
В сегменте страхования физических лиц обеспечен сбор страховых премий в размере 104,7 млрд сум, с ростом на 167% к итогам 2022 года, заключено более 1 млн договоров.
В рамках продолжения работ по обеспечению страховой защитой население страны и организации работы по принципу «махаллабай» осуществлён сбор страховых премий в размере 40,5 млрд сум, что более чем в три раза больше аналогичного периода прошлого года.
Внедрение компанией «Узбекинвест» инновационной системы предстраховых проверок в реальном времени с использованием технологий искусственного интеллекта на сегодняшний день позволяет обрабатывать данные 87% полисов из общего количества клиентской базы компании.
В течение 2023 года обеспечена выплата страховых возмещений в размере 132,4 млрд сум с ростом на 168% по отношению к произведенным выплатам в 2022 году.
Надежность и финансовая устойчивость компании в 2023 году в очередной раз были подтверждены ведущими международными и национальными рейтинговыми агентствами.
В мае 2023 года международное рейтинговое агентство Moody’s Investors Service (США), входящее в большую тройку международных рейтинговых агентств наряду со Standard & Poor’s и Fitch Ratings, официально объявило о повышении прогноза по рейтингу финансовой устойчивости страховой компании «Узбекинвест» до уровня «Позитивный», «Ba3».
В соответствии с задачами, определенными Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в” Год заботы о человеке и качественного образования”, а также с целью повышения научного потенциала и практических знаний страхового бизнеса студентов, обучающихся в сфере страхования, в головном офисе компании «Узбекинвест» открылся филиал кафедры «Страховое дело» Ташкентского финансового института, где студенты и преподаватели института принимают участие в лекциях, семинарах и тренингах, организованных опытными сотрудниками компании.
Большую роль в сохранении ведущей позиции компании «Узбекинвест» на страховом рынке играет собственная концепция непрерывного обучения персонала. В апреле 2023 года руководители областных филиалов страховой компании «Узбекинвест» прошли повышение квалификации в городе Сиэтл по программе, разработанной специалистами Вашингтонского университета. По программе обучения представители компании «Узбекинвест» прошли стажировку в одной из крупнейших страховых компаний США — Pemco Insurance Company.
Также в июне 2023 года руководители районных отделений компании прошли курсы повышения квалификации по курсу «Страхование» в университете Западной Богемии в Праге, в августе - в Турецком институте страхования в Стамбуле.
В целях исполнения Указа Президента «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике», в ноябре 2023 года, «Узбекинвест», крупнейшая страховая компания Узбекистана, первой на страховом рынке Узбекистана успешно осуществила первичное публичное размещение акций (IPO) в размере 5% от уставного капитала на Республиканской фондовой бирже «Тошкент», которые в настоящее время торгуются на уровне плюс 50% к номиналу.
В текущем 2024 году, объявленном Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым «Годом поддержки молодежи и бизнеса» страховая компания «Узбекинвест» с целью обеспечения интересов населения и субъектов предпринимательства, определила следующие приоритетные задачи:
- ускорение работ по цифровизации деятельности компании и внедрения искусственного интеллекта в систему оценки страховых рисков и принятия решений;
- расширение клиентской базы компании – физических и юридических лиц,
с их активным вовлечением в процессы страхования путём предоставления новых, актуальных и технологичных страховых услуг;
- предоставление надёжной страховой защиты по покрытию рисков деятельности предприятий малого бизнеса и частного предпринимательства,
с применением льготных условий для их поддержки;
- разработка новых перспективных страховых продуктов на цифровых платформах и мобильных приложениях для населения и корпоративных клиентов;
- расширение сотрудничества и масштабов по международному перестрахованию с ведущими перестраховочными компаниями и брокерами на глобальном рынке.
- продолжение системной работы по повышению квалификации сотрудников компании, а также разработка новых современных программ обучения в рамках «Школы страхования» и «Академии страхования» компании.
Также компания в 2024 году продолжит реализацию мер по расширению объемов страховых и перестраховочных услуг, повышению оперативности, качества сервиса и надежности на уровне международных стандартов для своих клиентов и международных партнеров путем внедрения современных программных продуктов с использованием технологий «AI» и «Big Data».