“O‘zbekinvest” mamlakat bo‘ylab “mahallabay” dasturi doirasida sug‘urta mahsulotlarini faol targ‘ib qilmoqda
22.03.2024
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan belgilangan vazifalarga muvofiq, shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish maqsadida “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonning mahalla va aholi punktlarida qishloq va shahar aholisining keng qatlamlarini sug‘urta himoyasini, shu jumladan raqamli platformalardan foydalanish orqali ta'minlash bo‘yicha faoliyatini tubdan kengaytirdi.
Sug‘urta mahsulotlarini sotishni rivojlantirishga yoshlar va universitet talabalari orasidan yangi sug‘urta agentlari jalb etildi. 2023-yilda sug‘urta agentlari tomonidan 40,5 milliard so‘mlik polislar rasmiylashtirilgan, bu 2022-yilning shu davriga nisbatan 6 barobar ko‘pdir.
Jumladan, 18 mingdan ortiq mahalla fuqarolarining ko‘char va ko‘chmas mulklari jami 1,1 trillion so‘mlik majburiyatlari bo‘yicha sug‘urta himoyasi bilan ta'minlandi, 118,7 ming nafar mahalla fuqarolarining, shu jumladan keksalarning sog‘lig‘i kasalliklar va baxtsiz hodisalardan 907 mlrd. so‘mlik sug‘urta majburiyatlari bo‘yicha sug‘urta qilindi.
2023-yilda “O‘zbekinvest” kompaniyasi tomonidan “mahallabay” dasturi doirasida amalga oshirilgan polislar bo‘yicha 2500 dan ortiq mijozga 17,1 milliard so‘m sug‘urta tovonlari o‘z vaqtida to‘lab berildi.
“Mahallabay” tizimi doirasida “O‘zbekinvest” kompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi bilan hamkorlikda mamlakatning shahar va qishloq aholisi mol-mulkini tabiiy ofatlardan sug‘urtalashga, shuningdek, aholi va tadbirkorlik sub'ektlarining sug‘urta madaniyatini oshirishga qaratilgan 2023-2026 yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqdi.
2024-yilda “O‘zbekinvest” kompaniyasi tomonidan O‘zbekiston mahallalarida aholini sug‘urta himoyasi bilan ta'minlash, ularning moliyaviy xizmatlarning ushbu turiga ishonchini mustahkamlash borasida olib borilayotgan ishlar respublikaning barcha hududlarida davom ettiriladi.

«Узбекинвест» активно продвигает страховые продукты в махаллях страны по программе «махаллабай»
В соответствии с задачами, определенными президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, а также с целью реализации Стратегии «Узбекистан-2030» страховая компания «Узбекинвест» продолжила кардинальное расширение работы в махаллях и населенных пунктах Узбекистана по обеспечению страховой защитой широких слоев сельского и городского населения, в том числе посредством использования цифровых платформ.
К развитию продаж страховых продуктов привлекаются новые страховые агенты из числа молодёжи и студентов вузов. В течение 2023 года страховыми агентами были реализованы полисы на сумму 40,5 млрд сумов, что в 6 раз больше по сравнению с аналогичным периодом 2022 года.
В частности, предоставлена страховая защита движимому и недвижимому имуществу более 18 тысяч граждан махаллей на общую сумму обязательств в размере 1,1 трлн сумов, застраховано здоровье 118,7 тысяч граждан махаллей от болезней и несчастных случаев, в том числе пожилого возраста на сумму обязательств 907 млрд сумов.
В 2023 году компанией «Узбекинвест» по полисам, реализованным в рамках программы «махаллабай», своевременно было выплачено более 2500 клиентам 17,1 млрд сум страхового возмещения.
В рамках системы «махаллабай» со стороны компании «Узбекинвест» совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан был разработан План мероприятий на 2023-2026 годы по организации страхования имущества сельского и городского населения страны от стихийных бедствий, а также по повышению страховой культуры населения и субъектов предпринимательства.
В 2024 году работы, проводимые компанией «Узбекинвест» в махаллях Узбекистана по обеспечению страховой защитой населения и укреплению их доверия к данному виду финансовых услуг будет продолжена во всех регионах республики.