“Oʼzbekinvest” 2024 yildan boshlab Oʼzbekiston sugʼurta bozorida birinchi boʼlib anderrayting (sugʼurta qaltisliklarini baholash) jarayoniga sunʼiy intellektni joriy qilmoqda.
26.12.2023
“Oʼzbekinvest” eksport-import sugʼurta kompaniyasi “GlowByte” xalqaro IT tashkiloti hamkorligida 2024 yildan boshlab Oʼzbekiston sugʼurta bozorida birinchi boʼlib real vaqt rejimida mavjud maʼlumotlardan foydalangan holda qaror chiqarish imkoniyatini beruvchi (ML) sugʼurtalashdan avval innovatsion tekshirish tizimini (Talys.SDE) ishga tushirmoqda. Dasturiy taʼminot Data Sapience koʼmagida ishlab chiqilgan.
GlowByte sugʼurta amaliyoti rahbari Yevgeniy Chernoburovning soʼzlariga koʼra, yaratilayotgan tizim kelgusida skoring, avtomatlashtirilgan holda individual tariflarni hisoblash, qarorlar qabul qilish hamda sugʼurta shartnomasini tuzish bosqichidagi ehtimoliy yoʼqotishlarni baholash imkonini beradi. Bu kabi loyiha Oʼzbekistonda, xususan, respublika sugʼurta kompaniyalari ichida birinchi boʼladi.
Qarorlarni qabul qilish axborot tizimi - bu barcha mavjud maʼlumot manbalari (jarimalar, kredit tarixi, yosh, haydovchilik tajribasi, yoʼl harakati qoidalarini buzganlik va boshqalar)ga ulanish, serverlardagi maʼlumotlarni tahlil qilish uchun olish hamda olingan maʼlumotlar asosida bir zumda tahlil amalga oshirish havf-xatar darajasini hisoblashdir.
“Oʼzbekinvest” sugʼurta kompaniyasi sunʼiy intellekt modellari yordamida potentsial muammoli mijozlarni aniqlaydi va shunga mos ravishda sugʼurta qaltisliklarini yanada oqilona boshqaradi. Sunʼiy intellektdan foydalanish anderrayting jarayonida, kompaniyaning umumiy mijozlar bazasidagi 87 foiz maʼlumotlarni qayta ishlash imkonini beradi.
Loyihani amalga oshirishda 20 terabaytdan ortiq sigʼimga ega boʼlgan korporativ maʼlumotlar bazasini yaratishga alohida eʼtibor berilgan boʼlib, u nafaqat kompaniya uchun ishonchli axborotlarning yagona manbai boʼlib xizmat qiladi, balki boshqaruv qarorlarini qabul qilish sifatini oshiradi hamda aniq va ishonchli maʼlumotlarga asoslangan biznesni boshqarish imkonini beradi.
Аnderrayting jarayoniga sunʼiy intellektning joriy qilinishi “Oʼzbekinvest” sugʼurta kompaniyasining toʼliq raqamli transformatsiyasi yoʼlidagi navbatdagi eng muhim qadami hisoblanib, barqaror oʼsishni taʼminlaydi. Shuningdek, uning bozordagi yetakchilik mavqeini mustahkamlash bilan birga, Oʼzbekiston sugʼurta bozorini rivojlantirish uchun texnologik platforma yaratishga turtki beradi.

«Узбекинвест» первой на страховом рынке Узбекистана с 2024 года внедряет искусственный интеллект в процесс андеррайтинга (оценки страховых рисков)
26.12.2023
Компания экспортно-импортного страхования “Узбекинвест” при поддержке международного IT-партнера GlowByte с января 2024 года первой на страховом рынке Узбекистана запускает инновационную систему предстраховых проверок в реальном времени (Talys.SDE) с использованием модели машинного обучения (ML). Программное обеспечение разработано на открытых технологиях вендором Data Sapience.
Как сообщил Евгений Чернобуров, руководитель страховой практики компании GlowByte, проект c использованием системы принятия решений и моделей машинного обучения обеспечивает возможность скоринга, автоматизированного расчёта индивидуальных тарифов, оценки вероятности возникновения убытка по страховому договору на этапе его заключения. Данный проект станет первым в своем роде как в Узбекистане в целом, так и в страховых компаниях республики, в частности.
Информационная система принятия решений является моделью искусственного интеллекта, которая позволяет подключать неограниченное количество внешних источников информации (наличие штрафов, кредитная история, возраст, стаж вождения, нарушение ПДД и другие), использовать аналитику больших данных из внутренних серверов и баз данных, за доли секунды обрабатывать полученную информацию для дальнейшего программирования проверки рисков.
С помощью моделей искусственного интеллекта страховая компания «Узбекинвест» будет более точно выявлять потенциально проблемных клиентов и, соответственно, более рационально управлять страховыми рисками. В совокупности использование искусственного интеллекта в процессе андеррайтинга позволит обрабатывать данные 87% из общего количества клиентской базы компании.
В рамках проекта отдельной инициативой выделен проект создания корпоративного хранилища данных мощностью более 20 Терабайт, которое выступит единым источником достоверной информации для компании, позволит повысить качество принимаемых управленческих решений и эффективно управлять бизнесом на основе точных и достоверных данных.
Внедрение искусственного интеллекта в процесс андеррайтинга является очередным важнейшим шагом к полной цифровой трансформации страховой компании «Узбекинвест», а также обеспечит сбалансированный рост и позволит не просто закрепить свои лидерские позиции на рынке, но и создать технологическую платформу для развития страхового бизнеса Узбекистана в целом.