Xodimlarni malakasini oshirish - “O‘zbekinvest” kompaniyasining asosiy rivojlanish strategiyasidir. «O‘zbekinvest» eksport-import milliy sug‘urta kompaniyasi bir necha yillardan buyon respublikaning sug‘urta bozorida yetakchi o‘rinni egallab kelmoqda va bu mavqe'ga erishishda kompaniyaning xodimlarni uzluksiz o‘qitish tizimi muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoev tomonidan “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili” deb e'lon qilingan 2023-yilda “O‘zbekinvest” kompaniyasi tomonidan sug‘urta sohasida tahsil olayotgan talabalarning sug‘urta ishi bo‘yicha ilmiy salohiyati va amaliy ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha faol ishlar davom ettirildi. Talaba yoshlarning sug‘urta sohasi bo‘yicha ilmiy salohiyatlarini va sug‘urta biznesidagi amaliy ko‘nikmalarini oshirish, kasbiy tayyorgarlik sifatlarini takomillashtirish, ilmiy izlanish faoliyatini rag‘batlantirish va iqtidorli talabalarni kompaniyaga saralab olish maqsadida 2023-yil sentyabr oyida “O‘zbekinvest” aksiyadorlik jamiyati bosh ofisi binosida Toshkent moliya institutining “Sug‘urta ishi” kafedrasi filiali ochildi.
Xodimlar uchun doimiy faoliyat yuritib keluvchi “Sug‘urta maktabi” va rahbar xodimlar uchun - “Sug‘urta akademiyasi” doirasida 2023-yil davomida xodimlarni o‘qitish va malakasini oshirish bo‘yicha 45 ta treninglar tashkil etilib, ularda 3100 dan ortiq ishtirokchilar tahsil oldilar.
2023-yil aprel oyida Vashington universiteti tomonidan ishlab chiqilgan dastur asosida “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasining 11 nafar hududiy filiallari rahbarlari Sietl shahrida malaka oshirdilar.
2023-yil iyun oyida kompaniya tuman bo‘linmalarining 32 nafar eng yaxshi natijalarga erishgan rahbarlari Praga shahridagi G‘arbiy Bogemiya universiteti (Chexiya)da “Sug‘urta” kursi bo‘yicha malaka oshirish kursini tamomladilar.
Shuningdek, 2023-yil avgust oyida Istanbuldagi Turkiya sug‘urta institutida kompaniyaning hududiy filiallari rahbarlari uchun malaka oshirish kursi bo‘lib o‘tdi.
2024-yilda “O‘zbekinvest” kompaniyasi xodimlarning malakasini oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettiradi, shuningdek, kompaniyaning Sug‘urta maktabi va Sug‘urta akademiyasi doirasida yangi zamonaviy o‘quv dasturlarini ishlab chiqishni rejalashtirgan.

«Узбекинвест» осуществляет работу по системному совершенствованию квалификации кадров
Инвестирование в повышение квалификации сотрудников является ключевой стратегией развития компании «Узбекинвест». Компания экспортно-импортного страхования «Узбекинвест» в течении ряда лет занимает ведущую позицию на страховом рынке Узбекистана. Ключевую роль в достижении такого положения играет налаженная система непрерывного обучения работников компании.
В 2023 году, объявленном Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым «Годом заботы о человеке и качественного образования», компания «Узбекинвест» продолжила активную работу по повышению научного потенциала и практических знаний страхового бизнеса студентов, обучающихся в сфере страхования. С целью совершенствования качества профессиональной подготовки, поощрения научных исследований и привлечения в компанию талантливых студентов в сентябре 2023 года в здании головного офиса «Узбекинвест» открылся филиал кафедры «Страховое дело» Ташкентского финансового института.
В рамках функционирующих при компании «Школы страхования» для рядовых сотрудников и «Академии страхования» для руководящего персонала, в течение 2023 года для обучения и повышения квалификации сотрудников было организовано 45 тренингов, в которых приняло участие более 3100 участников.
В апреле 2023 года в городе Сиэтл (США) 11 руководителей региональных филиалов компании «Узбекинвест» прошли обучение по специально разработанной специалистами Вашингтонского университета программе обучения.
В июне 2023 года 32 руководителей районных отделений компании, показавших наилучшие результаты, прошли курсы повышения квалификации по курсу «Страхование» в университете Западной Богемии в Чехии.
Также в августе 2023 года состоялось повышение квалификации региональных руководителей компании в Турецком институте страхования в Стамбуле.
В 2024 году компания «Узбекинвест» продолжит системную работу по повышению квалификации сотрудников компании, а также намерена разработать новые современные программы обучения в рамках «Школы страхования» и «Академии страхования» компании.