«Ўзбекинвест» компанияси «Яшил макон» дастури доирасида Қибрай туманидаги парк-боғни кенгайтирди
Умуммиллий «Яшил макон» дастурини амалга ошириш доирасида «Ўзбекинвест» суғурта компанияси 2025 йилда ҳудудларни кўкаламзорлаштириш бўйича экологик ташаббусларни давом эттириб, Тошкент вилояти Қибрай туманида илгари барпо этилган парк-боғ ҳудудини кенгайтирди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2025 йил «Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва “яшил” иқтисодиёт йили» деб эълон қилиниши доирасида белгиланган устувор вазифаларга мувофиқ, «Ўзбекинвест» компанияси яшил ҳудудлар майдонини кенгайтириш ва барқарор экологик муҳитни шакллантиришга изчил ҳисса қўшиб келмоқда.
Тадбир давомида компания ходимлари томонидан қўшимча 1000 та дарахт экилди. Натижада парк-боғ ҳудуди 3,5 гектарга етказилиб, унинг экологик ҳамда ижтимоий аҳамияти янада оширилди. Акцияда компания ходимлари билан бирга «Ўзбекинвест» компаниясининг амбассадори — таэквондо WT бўйича икки карра Олимпия чемпиони Улуғбек Рашитов ҳам иштирок этди.
Кўкаламзорлаштириш ишлари ҳудуднинг иқлим ва тупроқ шароитларини ҳисобга олган ҳолда, барқарор ва мослашувчан дарахт навларидан фойдаланиб амалга оширилди, бу эса лойиҳанинг узоқ муддатли самарадорлигини таъминлайди. Шу билан бирга, агротехник ва ободонлаштириш ишлари ҳам олиб борилди.
Экилган дарахтлар тўғрисидаги маълумотлар ваколатли давлат органларига тақдим этилиб, «Яшил макон» умуммиллий платформасига киритилади.
«Ўзбекинвест» компанияси келгусида ҳам аҳоли учун ҳаво сифатини яхшилаш ва Тошкент атрофида яшил белбоғ ҳосил қилишга қаратилган экологик ташаббусларни қўллаб-қувватлашни режалаштирмоқда.

Компания «Узбекинвест» расширила парк-сад в Кибрайском районе в рамках программы «Яшил макон»
В рамках реализации общенациональной программы «Яшил макон» страховая компания «Узбекинвест» в 2025 году продолжила экологическую инициативу по озеленению территорий и расширила парк-сад, созданный ранее в Кибрайском районе Ташкентской области.
В соответствии с приоритетами, определёнными Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в рамках объявленного 2025 года «Годом охраны окружающей среды и „зелёной“ экономики», компания «Узбекинвест» последовательно вносит вклад в увеличение площади зелёных насаждений и формирование устойчивой экологической среды.
В ходе мероприятия сотрудниками компании было высажено дополнительно 1000 деревьев, что позволило существенно расширить территорию парк-сада до 3,5 га и повысить его экологическую и социальную значимость. В акции приняли участие работники компании, а также амбассадор «Узбекинвеста» — двукратный олимпийский чемпион по таэквондо WT Улугбек Рашитов.
Озеленение осуществлялось с учётом климатических и почвенных условий региона, с применением устойчивых и адаптированных пород деревьев, что обеспечивает долгосрочный эффект проекта. Параллельно были проведены агротехнические и благоустроительные работы.
Информация о высаженных деревьях будет передана в уполномоченные государственные органы для внесения в общенациональную платформу «Яшил макон».
Компания «Узбекинвест» и далее намерена поддерживать экологические инициативы, направленные на повышение качества воздуха для населения и формирование зелёного пояса вокруг Ташкента за счёт расширения площадей озеленения и устойчивых зелёных насаждений.