Mazkur sug‘urta O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan tartibda farmatsevtika faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya olgan dorixona muassasalari, dorixona korxonalari va shu kabilarga sug‘urta himoyasini taqdim etadi.
Ushbu sug‘urta mahsulotiga muvofiq, quyidagilar natijasida sug‘urta qildiruvchining sug‘urta davri mobaynida o‘z majburiyatlarini bajarishda qasddan qilmagan kasbiy xatosi, beparvoligi yoki kamchiligi oqibatidagi dorixona muassasasining kasbiy faoliyati natijasida uchinchi shaxslarning hayoti va sog‘lig‘iga yetkazilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri zararni qoplash majburiyatini O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik qonunchiligiga muvofiq belgilash fakti sug‘urta hodisasi deb tan olinadi:
- iste’molchi uchun mahsulotning xususiyatlari haqida ma’lumotning yo‘qligi;
- ishlab chiqaruvchi haqida ma’lumotning yo‘qligi;
- ishlab chiqarilgan sana va foydalanish muddati haqida ma’lumotning yo‘qligi;
- saqlash shartlariga rioya qilmaslik;
- sotish qoidalariga rioya qilmaslik;
- ishlab chiqarish qoidalariga rioya qilmaslik;
- sifat bo‘yicha talablarga rioya qilmaslik;
- shifokor tomonidan berilgan retsept (dozalar, miqdor)ga rioya qilmaslik.
Bunda dorixona muassasasida vaqtincha bo‘lmagan ishchining o‘rnini bosuvchi va ishchining ta’til, kasallik va boshqa sabablarga ko‘ra o‘z xizmat majburiyatlarini bajara olmasligi sababli yo‘qligi davrida uning vazifalarini bajarish huquqisiz bajarayotgan shaxs (amaliyot o‘tuvchi, stajor yoki boshqa shaxs) tomonidan sodir etilgan hodisa sug‘urta hodisasi hisoblanmaydi.
Sug‘urta tovonining to‘lovi sug‘urta shartnomasida ko‘rsatilgan sug‘urta javobgarligi limitlari doirasida, sug‘urta qildiruvchining sug‘urtalangan faoliyati natijasida zarar ko‘rgan uchinchi shaxslarga, huquqi buzilgan shaxs tomonidan amalga oshirilgan yoki amalga oshirilishi kerak bo‘lgan xarajatlar ko‘rinishidagi zararlar miqdorida to‘lanadi.

Настоящее страхование предоставляет страховую защиту аптечным учреждениям, аптечным предприятиям и т.п., которые располагают полученной в установленном законодательством РУз порядке лицензией на фармацевтическую деятельность.
По данному продукту страховым случаем признается факт установления обязанности страхователя в силу гражданского законодательства РУз возместить прямой вред, причиненный жизни и здоровью третьих лиц в результате профессиональной деятельности аптечного учреждения вследствие непреднамеренной профессиональной ошибки, небрежности или упущения при исполнении своих должностных обязанностей в течение периода страхования в результате:
- отсутствие информации для потребителя о свойствах товара;
- отсутствие информации о производителе;
- отсутствие информации о дате изготовления и сроке использования;
- несоблюдение условий хранения;
- несоблюдение правил продажи;
- несоблюдение правил изготовления;
- несоблюдение требований по качеству;
- несоблюдение выписанного врачом рецепта (дозы, количество).
При этом страховыми случаями не являются случаи, совершенные лицом (практикантом, стажером или иным лицом), замещающим временно отсутствующего работника аптечного учреждения и выполняющим его функции без права на это в период его отсутствия в связи с невозможностью исполнения работником своих служебных обязанностей по причине отпуска, болезни и других причин.
Выплата страхового возмещения производится третьим лицам, потерпевшим в результате застрахованной деятельности страхователя, в размере понесенных убытков в виде расходов, которые лицо, чье право нарушено, произвело или должно будет произвести для восстановления нарушенного права, в пределах лимитов страховой ответственности, указанных в договоре страхования.