Мазкур суғурта Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида белгиланган тартибда фармацевтика фаолиятини амалга ошириш учун лицензия олган дорихона муассасалари, дорихона корхоналари ва шу кабиларга суғурта ҳимоясини тақдим этади.
Ушбу суғурта маҳсулотига мувофиқ, қуйидагилар натижасида суғурта қилдирувчининг суғурта даври мобайнида ўз мажбуриятларини бажаришда қасддан қилмаган касбий хатоси, бепарволиги ёки камчилиги оқибатидаги дорихона муассасасининг касбий фаолияти натижасида учинчи шахсларнинг ҳаёти ва соғлиғига етказилган тўғридан-тўғри зарарни қоплаш мажбуриятини Ўзбекистон Республикаси фуқаролик қонунчилигига мувофиқ белгилаш факти суғурта ҳодисаси деб тан олинади:
- истеъмолчи учун маҳсулотнинг хусусиятлари ҳақида маълумотнинг йўқлиги;
- ишлаб чиқарувчи ҳақида маълумотнинг йўқлиги;
- ишлаб чиқарилган сана ва фойдаланиш муддати ҳақида маълумотнинг йўқлиги;
- сақлаш шартларига риоя қилмаслик;
- сотиш қоидаларига риоя қилмаслик;
- ишлаб чиқариш қоидаларига риоя қилмаслик;
- сифат бўйича талабларга риоя қилмаслик;
- шифокор томонидан берилган рецепт (дозалар, миқдор)га риоя қилмаслик.
Бунда дорихона муассасасида вақтинча бўлмаган ишчининг ўрнини босувчи ва ишчининг таътил, касаллик ва бошқа сабабларга кўра ўз хизмат мажбуриятларини бажара олмаслиги сабабли йўқлиги даврида унинг вазифаларини бажариш ҳуқуқисиз бажараётган шахс (амалиёт ўтувчи, стажёр ёки бошқа шахс) томонидан содир этилган ҳодиса суғурта ҳодисаси ҳисобланмайди.
Суғурта товонининг тўлови суғурта шартномасида кўрсатилган суғурта жавобгарлиги лимитлари доирасида, суғурта қилдирувчининг суғурталанган фаолияти натижасида зарар кўрган учинчи шахсларга, ҳуқуқи бузилган шахс томонидан амалга оширилган ёки амалга оширилиши керак бўлган харажатлар кўринишидаги зарарлар миқдорида тўланади.

Страхование ответственности аптечных учреждений
Настоящее страхование предоставляет страховую защиту аптечным учреждениям, аптечным предприятиям и т.п., которые располагают полученной в установленном законодательством РУз порядке лицензией на фармацевтическую деятельность.
По данному продукту страховым случаем признается факт установления обязанности страхователя в силу гражданского законодательства РУз возместить прямой вред, причиненный жизни и здоровью третьих лиц в результате профессиональной деятельности аптечного учреждения вследствие непреднамеренной профессиональной ошибки, небрежности или упущения при исполнении своих должностных обязанностей в течение периода страхования в результате:
- отсутствие информации для потребителя о свойствах товара;
- отсутствие информации о производителе;
- отсутствие информации о дате изготовления и сроке использования;
- несоблюдение условий хранения;
- несоблюдение правил продажи;
- несоблюдение правил изготовления;
- несоблюдение требований по качеству;
- несоблюдение выписанного врачом рецепта (дозы, количество).
При этом страховыми случаями не являются случаи, совершенные лицом (практикантом, стажером или иным лицом),  замещающим временно отсутствующего работника аптечного учреждения и выполняющим его функции без права на это в период его отсутствия в связи с невозможностью исполнения работником своих служебных обязанностей по причине отпуска, болезни и других причин.
Выплата страхового возмещения производится третьим лицам, потерпевшим в результате застрахованной деятельности страхователя, в размере понесенных убытков в виде расходов, которые лицо, чье право нарушено, произвело или должно будет произвести для восстановления нарушенного права, в пределах лимитов страховой ответственности, указанных в договоре страхования.