2020-yilda "O'zbekinvest" kompaniyasi milliy tovar va xizmatlar eksportchilarini sug'urta himoyasi qamrovini kengaytirib, yana bir bor ishonchli sug'urtalovchi va hamkor ekanligini tasdiqladi.
Eksport qiluvchi korxonalar 1,5 milliard AQSH dollardan ortiq sug'urta himoyasi bilan ta’minlandi, 2019-yilga nisbatan o’sish 154 foizni tashkil qildi. Eksport geografiyasi kengayishini alohida ta’kidlash joiz bo’lib, kompaniya Rossiya, Xitoy, Hindiston, Turkiya, Qozog'iston, Ispaniya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Kanada, Singapur kabi 29 nafar yaqin va uzoq xorijiy mamlakatlar bilan eksport qaltisliklaridan sug’urta shartnomalarini imzoladi.
Kompaniya tomonidan, "EKSAR" (Rossiya), NEXI (Yaponiya), SINOSURE (Xitoy), KSure (Koreya), UK Export Finance (Buyuk Britaniya), COFACE (Fransiya), SACE (Italiya), (ICIEC) va Export Credit Etihad Credit Insurance (BAA) va dunyoning boshqa yetakchi davlat eksport-kredit agentliklari bilan jami 30 dan ortiq o’zaro hamkorlik bitim va memorandumlar tuzildi.
Sug'urta hodisalarining yuzaga kelishi natijasida eksport qaltisliklaridan sug'urtalash polislari bo'yicha milliy eksportchilarga 2020-yilda 1.0 mlrd. so'm sug'urta tovonlari to'lab berildi.
Joriy yilda "O'zbekinvest" kompaniyasi eksport sug'urtasi bo'yicha qamrovni kengaytirish va milliy eksportchilarni kompleks sug'urta himoyasi bilan ta'minlashni vazifa qilib belgiladi.

В 2020 году компания «Узбекинвест» увеличила охват страховой защитой национальных экспортёров товаров, работ и услуг, подтвердив тем самым репутацию надёжного страховщика и партнёра.
Предприятиям-экспортёрам была оказана страховая защита на сумму более 1,5 млрд. долл. США, с обеспечением роста к итогам 2019 года на 154%. Следует отметить о расширении географии экспорта, компанией были приняты риски по экспортным контрактам в 29 стран ближнего и дальнего зарубежья, таких как: Россия, Китай, Индия, Турция, Казахстан, Испания, Германия, Великобритания, Канада, Сингапур и др.
Всего компанией заключено более 30 соглашений и меморандумов о сотрудничестве и взаимопонимании с ведущими мировыми государственными экспортно-кредитными агентствами, в том числе с «ЭКСАР» (Россия), NEXI (Япония), SINOSURE (КНР), KSure (Корея), UK Export Finance (Великобритания), COFACE (Франция), SACE (Италия), (ICIEC) и Export Credit Etihad Credit Insurance (ОАЭ) и другими.
Национальным экспортёрам по выданным полисам по страхованию экспортных рисков в связи с наступлением страховых событий, в течении 2020 года было выплачено 1,0 млрд. сум страховых возмещений.
В текущем году Компанией «Узбекинвест» определены дальнейшие цели и задачи по расширению объёмов по экспортному страхованию и обеспечению комплексной страховой защитой национальных экспортёров.