Birinchi yarim yil yakunlariga ko‘ra, “O‘zbekinvest” kompaniyasi milliy sug‘urta bozordagi yetakchilik mavqeini mustahkamlab, biznesning asosiy ko‘rsatkichlarini ijobiy dinamikasi va barqaror o‘sishini ta'minladi. 2023-yilning 6 oyida kompaniya tomonidan yig‘ilgan mukofotlar hajmi 543,7 milliard so‘mni tashkil etib, 2022-yilning shu davriga nisbatan 2,3 barobarga o‘sdi.
“O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasi tomonidan 2023-yilning birinchi yarmida respublika eksport salohiyatini rivojlantirish, milliy mahsulot, ish va xizmatlar eksport qiluvchilarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshirishni davom ettirgan holda, eksportchilarga 1,2 milliard AQSh dollari miqdorida sug‘urta himoyasi ta'minlandi.
2023-yilning may oyida Moody’s Investors Service Ltd. (AQSh) xalqaro reyting agentligi «O‘zbekinvest» sug‘urta kompaniyasining moliyaviy mustahkamlik reytingi prognozi «Ba3», «Barqaror» darajasidan «Ba3», «Ijobiy» darajasiga ko‘tarilganini rasman e'lon qildi. «O‘zbekinvest» O‘zbekiston bank-moliya sektoridagi «Moody’s» xalqaro reyting agentligi tomonidan «Ba3» moliyaviy mustahkamlik reytingi berilgan birinchi kompaniya hisoblanadi.
2023-yilning birinchi yarmida xalqaro sug‘urta va qayta sug‘urtalash bozorlarida operatsiyalarning jadal va barqaror rivojlanishi davom etdi. 20,2 million AQSh dollari miqdorida qayta sug‘urtalash mukofotlarining yalpi yig‘ilishi ta'minlandi. Shu bilan birga, kompaniya sug‘urta portfelidagi sug‘urta xizmatlari eksportining ulushi 42,7 foizni tashkil etdi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan mamlakatimizning shahar va chekka hudud aholisiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar va servis ko‘lamini tubdan kengaytirish bo‘yicha belgilangan vazifalardan kelib chiqib, “O‘zbekinvest” kompaniyasi o‘z faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri deb shahar va chekka hudud aholisini “mahallabay” ishlash tizimi asosida joylarda faol tushuntirish ishlarining olib borilishi orqali sug‘urta himoyasini ta'minlashni belgilab oldi. Sug‘urta mahsulotlarini sotishni rivojlantirishga yoshlar va oliy o‘quv yurtlar talabalari orasidan yangi sug‘urta agentlari jalb etilmoqda. 2023-yilning 6 oyi davomida sug‘urta agentlari tomonidan 16,7 milliard so‘mlik polislar sotilgan, bu 2022-yilning shu davriga nisbatan 6 barobar ko‘pdir.
Allianz SE (Germaniya), Zurich Insurance Group (Shveysariya), Tokio Marine (Yaponiya), AXA (Fransiya), People Insurance Company of China (Xitoy), Korean Reinsurance Company (Janubiy Koreya), Marsh (AQSh), Willis, AON va UIB (Buyuk Britaniya) kabi yetakchi xalqaro transmilliy sug‘urta va qayta sug‘urtalash kompaniyalari va brokerlari bilan birgalikda ishlashni yo‘lga qo‘yilishi “O‘zbekinvest” kompaniyasining xalqaro sug‘urta bozorining tan olingan ishtirokchisi sifatida shakllanishiga hissa qo‘shdi.
Kompaniya tomonidan korporativ segmentda 2022-yilning birinchi yarim yil yakunlariga nisbatan 4 barobar ko‘p, ya'ni 265,4 milliard so‘m miqdorida sug‘urta mukofotlari yig‘ilishi ta'minlanib, yuridik shaxslar bilan 51 mingdan ortiq shartnomalar tuzildi.
Jismoniy shaxslarni sug‘urta qilish segmentida mukofotlarning xajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,7 baravar ko‘payib, 41 milliard so‘mni tashkil etdi, 467 mingdan ortiq shartnomalar tuzildi.
Ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati bo‘yicha olib borilgan tizimli ishlar natijasida 2023-yilning 6 oyi davomida “O‘zbekinvest”ning raqamli platformalari orqali 401 mingdan ortiq onlayn polislar rasmylashtirildi, bu esa rasmiylashtirilgan polislar umumiy ulushining 77,2 foizini tashkil etdi.
2023-yilning birinchi yarmida 45,5 milliard so‘m miqdorida sug‘urta tovonlari to‘langan, bundan milliy eksportchilarga 3,6 milliard so‘m sug‘urta tovonlari to‘langan.
Biznesning yuqori o‘sish sur'atlarini ta'minlashda kompaniya xodimlarining tizimli ravishda uzluksiz ta'lim olishi muhim o‘rin tutadi. Xodimlar uchun doimiy faoliyat yuritib keluvchi “Sug‘urta maktabi” va rahbar xodimlar uchun - “Sug‘urta akademiyasi” doirasida 2023-yil aprel oyida Vashington universiteti tomonidan ishlab chiqilgan dastur asosida “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasining 11 nafar hududiy filiallari rahbarlari Sietl shahrida malaka oshirib qaytdilar. mutaxassislar. O‘quv dasturiga ko‘ra, “O‘zbekinvest” kompaniyasi vakillari AQShning eng yirik sug‘urta kompaniyalaridan biri – 1949-yilda tashkil etilgan «PEMCO Insurance Company»da amaliyot o‘tashdi.
Shuningdek, 2023-yil iyun oyida kompaniya tuman bo‘linmalarining 15 nafar rahbarlari Praga shahridagi G‘arbiy Bogemiya universiteti (Chexiya)da “Sug‘urta” kursi bo‘yicha malaka oshirish kursini tamomladilar.
“O‘zbekinvest” kompaniyasi joriy yilning may oyida ISO 9001:2015 xalqaro standarti talablariga muvofiqligi audit tekshiruvidan muvaffaqiyatli o‘tib, mahsulotlarning ishonchliligi va xalqaro standartlarga mosligini yana bir bor tasdiqladi. Kompaniyani sertifikatlash xalqaro sertifikatlashtirish organi «CERT International» (Slovakiya) tomonidan amalga oshirildi.
Bugungi kunda ma'lumotlarni birlashtirish tizimlari va sun'iy intellekt kabi raqamli texnologiyalar iqtisodiyotning barcha sohalarida qo‘llanilmoqda, bu esa biznesning vaqt va resurs xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirishi imkonini beradi. “O‘zbekinvest” kompaniyasi tahlil, xavf-xatarni baholash, qarorlar qabul qilish va hujjatlarni rasmiylashtirishning barcha asosiy jarayonlarini optimallashtirish tamoyilidan kelib chiqqan holda TVEFJMS va KASKO polislarini rasmiylashtirishda tahliliy segmentasiya dasturini joriy qildi. Ushbu dastur sun'iy intellekt asosida sug‘urta hodisasi yuzaga kelishi ehtimoli yuqori bo‘lgan mijozlarning transport risklarini aniqlash imkonini beradi. Ushbu texnologiyani joriy qilish qabul qilingan qarorlar sifatini hamda TVEFJMS va KASKO mahsulotlarining rentabelligini oshirishga imkon beradi.
Kompaniya shuningdek, turli yo‘nalishlarda xavflarni baholashni dasturlash uchun jarimalar, kreditlar va boshqa turdagi ma'lumotlar to‘g‘risidagi cheksiz miqdordagi tashqi ma'lumotlar manbalarini ulash imkonini beruvchi universal skoring tizimi bo‘lgan “Qarorlarni qabul qilish tizimi” dasturini taqdim etdi. Ushbu tizim turli sug‘urta segmentlarida dasturiy ta'minotga asoslangan avtomatik anderraytingni joriy etishga qaratilgan.
2023-yilning ikkinchi yarmida kompaniya barcha asosiy biznes jarayonlarni sun'iy intellekt texnologiyasi asosida raqamli formatga o‘tkazish bo‘yicha tizimli ishlarni yakunlamoqchi.

По итогам первого полугодия компания «Узбекинвест» укрепила ведущую позицию на отечественном рынке страхования, продемонстрировав устойчивую динамику развития и стабильный рост основных показателей бизнеса. За первые 6 месяцев 2023 года объем собранных компанией премий составил 543,7 млрд сум, что в 2,3 раза больше по сравнению с аналогичным периодом 2022 года.
Страховая компания «Узбекинвест» в первом полугодии 2023 года продолжая реализацию государственной политики по развитию экспортного потенциала республики и всесторонней поддержке национальных экспортеров товаров, работ и услуг, предоставила страховую защиту экспортерам в размере 1,2 млрд. долл. США.
В мае 2023 года Международное рейтинговое агентство «Moody’s Investors Service» (США) официально объявило о повышении прогноза деятельности страховой компании «Узбекинвест» с уровня «Ba3» с прогнозом «Стабильный» до уровня «Ba3» с прогнозом «Позитивный». «Узбекинвест» является первой компанией банковско-финансового сектора Узбекистана, которой был присвоен Международный рейтинг финансовой устойчивости «Ba3» со стороны Международного рейтингового агентства «Moody’s».
В течении первого полугодия 2023 года продолжилось динамичное и устойчивое развитие страховых операций на международных рынках страхования и перестрахования. Обеспечен валовый сбор перестраховочных премий в размере 20,2 млн. долл. При этом доля экспорта страховых услуг в страховом портфеле компании составила 42,7%.
Следуя задачам, поставленным Президентом Узбекистана по кардинальному расширению спектра услуг и сервиса, предоставляемых городскому и сельскому населению страны, компания «Узбекинвест» определила одним из приоритетных направлений своей деятельности обеспечение страховой защитой сельского и городского населения путем проведения активной разъяснительной работы на местах по системе «махаллабай». К развитию продаж страховых продуктов привлекаются новые страховые агенты из числа молодежи и студентов ВУЗов. В течение 6 месяцев 2023 года страховыми агентами были реализованы полисы
на сумму 16,7 млрд. сум, что в 6 раз больше по сравнению с аналогичным периодом 2022 года.
Налаженное системное сотрудничество с ведущими международными страховыми и перестраховочными компаниями, такими как: Allianz SE (Германия), Zurich Insurance Group (Швейцария), Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co (Япония), AXA (Франция), People Insurance Company of China (Китай), Korean Reinsurance Company (Южная Корея), Marsh (США), AON и UIB (Великобритания) способствовало становлению компании «Узбекинвест» признанным участником международного рынка страхования.
Компанией обеспечен сбор страховых премий в корпоративном сегменте в размере 265,4 млрд сум, с ростом в 4 раза по отношению к итогам первого полугодия 2022 года, заключено более 51 тысяч договоров с юридическими лицами.
В сегменте страхования физических лиц обеспечен сбор страховых премий в размере 41 млрд. сум, с ростом в 1,7 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, заключено более 467 тысяч договоров.
Благодаря системной работе над качеством предоставляемых услуг, в течение 6 месяцев 2023 года цифровые платформы компании «Узбекинвест» позволили реализовать более 401 тысячи онлайн-полисов, что составило 77,2% в общей доле реализованных полисов.
В течение первого полугодия 2023 года обеспечена выплата страховых возмещений в размере 45,5 млрд сум, при этом страховые возмещения национальным экспортерам составили 3,6 млрд сум.
В обеспечении высоких темпов роста бизнеса ключевую роль играет системное непрерывное обучение работников компании. В рамках постоянно действующих «Школы страхования» для рядовых сотрудников и «Академии страхования» для руководящих сотрудников, в апреле 2023 года 11 руководителей областных филиалов страховой компании «Узбекинвест» прошли повышение квалификации в городе Сиэтл по программе, разработанной специалистами Вашингтонского университета. Согласно программе обучения, представители компании «Узбекинвест» прошли стажировку в одной из крупнейших страховых компаний США – «PEMCO Insurance Company», основанной в 1949 году.
Также в июне 2023 года 15 руководителей районных отделений компании прошли курсы повышения квалификации по курсу «Страхование» в университете Западной Богемии в Праге (Чехия).
Компания «Узбекинвест» вновь подтвердила высокий уровень надёжности и соответствие продукции международным стандартам, успешно пройдя в мае т.г. аудит на соответствие требованиям международного стандарта «ISO 9001:2015». Сертификация компании была проведена международным органом по сертификации «CERT International» (Словакия).
Сегодня цифровые технологии, такие как системы объединения данных и искусственный интеллект, используются во всех сферах экономики, позволяя значительно сократить временные и ресурсные затраты бизнеса. Компания «Узбекинвест», руководствуясь принципом оптимизации процессов анализа, оценки рисков, принятия решений и оформления документов, внедрила программу по аналитической сегментации при оформлении полисов ОСГОВТС и КАСКО. Данная программа позволяет на основе искусственного интеллекта идентифицировать транспортные риски клиентов, в которых наиболее вероятно наступление страхового случая. Внедрение данной технологии позволяет повысить качество принимаемых решений и рентабельность продуктов ОСГОВТС и КАСКО.
Также в компании была представлена программа «Система принятия решений», которая является универсальной скоринговой системой, позволяющей подключать неограниченное количество внешних источников информации о штрафах, кредитах и других видов данных для программирования оценки рисков по различным направлениям. Данная система направлена на внедрение автоматического андеррайтинга на базе машинного обучения в различных сегментах страхования.
Во втором полугодии 2023 года компания намерена завершить системную работу по переводу всех основных процессов бизнеса