Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni taraqqiyot strategiyasi doirasida asosiy tarmoqlarini raqamlashtirish va haqiqiy axborot jamiyatini barpo etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Milliy sug‘urta bozorining jadal rivojlanishini taʼminlash, isteʼmolchilarning sug‘urta bozoriga ishonchini oshirish maqsadida, shuningdek, davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida raqamlashtirishni faol joriy etish tendentsiyalaridan kelib chiqqan holda “O‘zbekinvest” kompaniyasi barcha axborot tizimlari va mobil ilovalarida Face ID - mijozlarini biometrik identifikatsiyalashning raqamli texnologiyasini joriy etish bo‘yicha O‘zbekistonda birinchi bo‘ldi.
Face ID texnologiyasi mijoz qiyofasini aniqlash usulidan foydalangan holda polislarni rasmiylashtirish vaqtini qisqartiradi va sezilarli darajada soddalashtiradi. Face ID tizimida ro‘yxatdan o‘tgan mijozlar barcha turdagi sug‘urta polislarini hujjatlarsiz kompaniya ofislarida yoki elektron platformalar orqali onlayn tarzda rasmiylashtirishlari mumkin bo‘ladi. Natijada 2022-yil davomida 88 000 dan ortiq mijoz Face ID texnologiyasidan foydalangan holda bir zumda ro‘yxatdan o‘tish va sug‘urta xizmatlarini xarid qilish qulayligini his qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Kompaniya mijozlariga qulay va sifatli xizmat ko‘rsatish maqsadida onlayn sug‘urta platformalarini ishga tushirdi va qisqa vaqt ichida sug‘urtaning 9 turini to‘liq onlayn rejimiga o‘tkazdi. 2022-yilda kompaniyaning raqamli platformalari orqali 304 000 dan ortiq onlayn polislari sotib olindi, bu ko‘rsatkich 2021-yilga nisbatan 15 barobar ko‘pdir.
Mijozlarning sodiqligini saqlab qolish maqsadida sug‘urta mahsulotlarini sotishning yangi, zamonaviy vositalarini joriy etish ustida doimiy ish olib borgan holda “O‘zbekinvest” 2022-yilda Insurance.uz platformasi yoki mobil ilovalari orqali mijozlar tomonidan mustaqil ravishda sotib olingan barcha turdagi elektron polislar uchun ''Katta keshbek - 20%" maxsus aksiyasini yo‘lga qo‘ydi.
Barcha elektron platformalarda sug‘urta hodisasini ko‘rib chiqish uchun onlayn ariza berish xizmati mijozlarga qulaylik yaratish maqsadida ishlab chiqilgan. Ushbu xizmat sug‘urta hodisasini ofisga tashrif buyurmasdan onlayn tarzda hal qilish va buning uchun sug‘urta tovonini olish imkonini beradi.
Shuningdek, kompaniyaning hududiy va agent tarmoqlarining ishini rivojlantirish maqsadida elektron sug‘urta mahsulotlarini rasmiylashtirish uchun barcha zamonaviy xizmatlardan foydalangan holda E-Polis mobil ilovasi ishlab chiqildi.
Tashkil etilgan va muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan “Sug‘urta maktabi” negizida kompaniyaning barcha xodimlarini o‘qitish va malakasini oshirish uchun moodle.uzbekinvest.uz raqamli axborot platformasi ishlab chiqilgan. Ushbu platforma onlayn rejimida o‘qib, sug‘urta mahsulotlarini sotuvchi agent bo‘lish imkonini beradi.
2023-yilda kompaniya tahlil, xavf-xatarni baholash, qarorlar qabul qilish va hujjatlarni rasmiylashtirishning barcha asosiy jarayonlarini sunʼiy intellekt texnologiyasi asosida raqamli formatga o‘tkazish bo‘yicha tizimli ishlarni yakunlashni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.

В рамках проводимых реформ в стране, а также Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы особое внимание уделяется цифровизации основных сфер деятельности и построению в стране подлинного информационного общества.
В целях обеспечения ускоренного развития национального страхового рынка, повышения доверия потребителей к страховому рынку, а также руководствуясь трендами активного внедрения цифровизации во все сферы государственной и общественной жизни, компания «Узбекинвест» стала пионером в Узбекистане по внедрению цифровой технологии биометрической идентификации клиентов Face ID во все информационные системы и мобильные приложения.
Технология Face id позволяет усовершенствовать процесс оформления страховых полисов, используя способ распознавания лица, что значительно упрощает и сокращает время оформления полиса. Клиенты, прошедшие регистрацию по Face id смогут без документов оформить все виды страхования в офисах Компании или через электронные платформы в режиме онлайн. В результате более 88 тыс. клиентов в течении 2022 года смогли почувствовать удобство мгновенного оформления и покупки страховых услуг посредством технологии Face ID.
Заботясь о качестве и доступности своих услуг компания запустила цифровые платформы онлайн страхования и в короткое время перевела 9 видов страхования полностью в цифровой режим. В 2022 году цифровые платформы компании позволили реализовать более 304 тыс. онлайн полисов, что в 15 раз больше по отношению к 2021 году.
В целях сохранения лояльности своих клиентов, постоянно проводя работы над внедрением новых, современных инструментов реализации страховых продуктов, в 2022 году компанией запущена специальная акция «Большой кэшбек 20%» на все электронные полиса приобретенные самостоятельно клиентами через информационную платформу Insurance.uz или мобильные приложения.
Для удобства клиентов на всех электронных платформах разработан сервис по подаче онлайн заявления о наступлении страхового случая. Данный сервис позволяет без посещения офиса в режиме онлайн урегулировать страховое событие и получить по нему страховое возмещение.
Также, для развития работы региональной и агентской сети компании разработано современное мобильное приложение Е-Polis с использованием всех современных сервисов для удобного оформления электронных страховых продуктов.
На базе созданной и успешно функционирующей Школы страхования разработана уникальная цифровая информационная платформа moodle.uzbekinvest.uz для обучения и повышения квалификации всех работников компании. Посредством данной платформы возможно пройти обучение и стать агентом по продаже страховых продуктов в режиме онлайн.
В 2023 году компания намерена завершить системную работу по переводу всех основных процессов анализа, оценки рисков, принятия решений и оформления документов в цифровой формат на основании технологии искусственного интеллекта.