Joriy yilning 18-21-aprel kunlari Koreya Respublikasining O'zbekistonga davlat tashrifi doirasida koreys delegatsiya tarkibida K-Sure Koreya sug'urta savdo korporatsiyasi Prezidenti Li In-Xo Toshkentda bo'ldi.
19-aprel kuni «O'zbekinvest» milliy sug'urta kompaniyasi va K-Sure rahbariyati o'rtasida uchrashuv tashkil etildi va unda ikki mamlakat eksport-kredit agentliklari o'rtasida hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari muhokama etildi.
Ta'kidlash joiz, «O'zbekinvest» kompaniyasi va K-Sure eksport kreditlari va investitsiyalarni sug'urtalovchilar Xalqaro ittifoqi – Bern ittifoqining to'la huquqli a'zolaridir.
Muzokaralar yakunida «O'zbekinvest» eksport-import milliy sug'urta kompaniyasi va K-Sure Koreya sug'urta savdo korporatsiyasi o'rtasida hamkorlik to'g'risida Kelishuv imzolandi.
Ushbu Kelishuv ikki mamlakat eksportchilari tomonidan boshqa mamlakatlarga mahsulotlarini eksport qilishda, O'zbekistonda investitsion loyihalarni sug'urtalash, eksport kreditlarini sug'urtalash va qayta sug'urtalash sohasida hamda ikki tomonlama manfaatli hamkorlikning boshqa masalalarida sug'urta himoyasini taqdim etish bo'yicha hamkorlikning keng imkoniyatlarini yaratadi.

В рамках государственного визита Республики Корея в Узбекистан, проходящего с 18 по 21 апреля текущего года, в составе корейской делегации в Ташкент прибыл Президент Корейской корпорации страхования торговли K-SURE г-н Ли Ин-Хо.
19 апреля состоялась встреча между руководителями НКЭИС «Узбекинвест» и K-SURE. В ходе встречи проведены переговоры и обсуждены вопросы по перспективным направлениям сотрудничества между Экспортно-кредитными агентствами двух стран.
Напомним, что K-Sure и НКЭИС «Узбекинвест» являются членами Бернского союза – Международного союза страховщиков экспортных кредитов и инвестиций.
По итогам проведенных переговоров подписано Соглашение о сотрудничестве между Национальной компанией экспортно-импортного страхования «Узбекинвест» и корейской корпорацией страхования торговли K-SURE.
Данное Соглашение открывает широкие возможности сотрудничества по предоставлению страховой защиты экспортерам двух стран, в том числе при экспорте продукции в третьи страны, в области страхования инвестиционных проектов в Узбекистан, а также по страхованию и перестрахованию экспортных кредитови другим вопросам взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.