Toshkent shahrida Sog'liqni saqlash vazirligi va Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining O'zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan mamlakatimizda sog'liqni saqlashni moliyalashtirishni isloh qilish mavzusida oliy darajadagi siyosiy muloqotlar bo'lib o'tmoqda.
Muloqotda moliyaviy islohotlar va majburiy tibbiy sug'urtalashni joriy etish uchun mas'ul bo'lgan vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek, JSST Yevropa mintaqaviy byurosi, Rossiya, Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Ispaniya, Latviya va Koreya Respublikasi kabi yetakchi mamlakatlarning mutaxassis va ekspertlari, xalqaro moliya tuzilma vakillari ishtirok etmoqda.
Sog'liqni saqlash vazirligi matbuot xizmatining xabar berishicha, yurtimizda majburiy tibbiy sug'urtani bosqichma-bosqich joriy etish maqsadida joriy yildan tizimning huquqiy asoslari ishlab chiqilmoqda. Mamlakatimizda ushbu jarayon 2021-yildan joriy etish boshlanadi va birinchi navbatda, yirik tashkilotlarda majburiy sug'urta ta'minlanadi. Muloqotda ushbu jarayonda, avvalo, majburiy tibbiy sug'urta jamg'armasini tashkil etish ekani ta'kidlandi. Sog'liqni saqlash xizmatlari uchun barcha resurslarni (daromad manbalaridan qat'i nazar) taqsimlashda tenglik va samaradorlik maksimal darajada hisobga olinadi.
Bo'lib o'tgan muloqotlarda sohani moliyalashtirishda e'tibor qaratish lozim bo'lgan jihatlar, majburiy tibbiy sug'urta hamda elektron sog'liqni saqlashni joriy etish kabi masalalar yana bir bor atroflicha muhokama etildi. O'tgan davr mobaynida jahon tajribasi va xalqaro ekspertlar takliflari asosida ishlab chiqilgan sog'liqni saqlashni moliyalashtirish xamda majburiy tibbiy sug'urtani joriy etishga qaratilgan strategiyaga yuqori baho berildi.

В первую очередь, обязательным страхованием будут обеспечены в крупных организациях
В Ташкенте Министерством здравоохранения и Представительством ВОЗ в Узбекистане организована встреча, посвященная реформе системы финансирования здравоохранения Узбекистана.
В мероприятии участвуют представители правительства, курирующие вопросы проведения финансовой реформы и внедрения обязательного медицинского страхования, ведущие эксперты и консультанты Европейского регионального бюро ВОЗ из Великобритании, Швеции, Испании, Латвии и Республики Корея, а также представители международных организаций.
На встрече было отмечено, что внедряется механизм по определению объемов гарантированной государством бесплатной медицинской помощи, системы оплаты медицинских услуг за «пролеченный случай» по клинико-затратным группам. С 2021 года начнется внедрение обязательного медицинского страхования, которым в первую очередь будут обеспечены крупные организации.
Участники обсудили вопросы внедрения обязательного медицинского страхования и электронного здравоохранения, а также назвали аспекты, на которые стоит уделить внимание при организации финансирования сферы. Высокую оценку получила разработанная на основе изучения мирового опыта и предложений международных экспертов национальная стратегия, направленная на финансирование здравоохранения и внедрение обязательного медицинского страхования.