2020 yil 15 oktyabrda “Oʻzbekinvest” kompaniyasida Birlashgan Arab Amirliklarining eksport kreditlari boʻyicha davlat agentligi - “Etihad Credit Insurance” kompaniyasi bilan oʻzaro xamkorlik memorandumi imzolandi, va uning maqsadi ikki mamlakatning eksport kredit xatarlarini sugʻurtalash sohasida ushbu tashkilotlar oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyishdir.
Oʻzbekiston sugʻurta kompaniyasi – "Oʻzbekinvest" EISK AJ va Birlashgan Arab Amirliklarining eksport kreditlari boʻyicha davlat agentligi - "Etihad Credit Insurance" (ECI) bilan ikki mamlakat tadbirkorlari oʻrtasida eksport-import operatsiyalari va investitsiyalarni sugʻurtalash boʻyicha shartnoma imzolashdi.
Ushbu shartnoma Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019 yilda BAAga tashrifi chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida imzolandi va mamlakatlar umumiy qiymati 10 mlrd. AQSh doll. loyihalarni amalga oshirish toʻgʻrisida bitim imzoladilar.
ECI va “Oʻzbekinvest” sugʻurta kompaniyasi oʻrtasida tuzilgan bitim quyidagilarni nazarda tutadi:
- eksport qilinadigan tovarlarni, ishlarni, xizmatlarni va investitsiyalarni sugʻurtalash, qayta sugʻurtalash va birgalikda sugʻurtalashni taʼminlash uchun oʻzaro imkoniyatlarni yaratish;
- tijorat anderraytingi, risklarni boshqarish, daʼvolar boʻyicha maʼlumot, tajriba va biznes amaliyoti bilan almashish;
- kadrlarni oʻqitish va tajriba almashish boʻyicha qoʻshma dasturlarni tashkil etish, amalga oshirish va boshqalar.
"Etihad Credit Insurance" kompaniyasining Bosh direktori – Massimo Falьchioni shartnomani imzolash chogʻida shunday dedi: “Oʻzbekistonning turli xil resurslari va keng koʻlamli bozor islohotlari mamlakat iqtisodiy farovonligiga hissa qoʻshdi. Oʻtgan yillar davomida Oʻzbekiston BAA bilan doimo mustahkam savdo aloqalarini saqlab kelmoqda va ushbu xamkorlik ikki mamlakat oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning yana bir muhim qadamidir. “Oʻzbekinvest” bilan eksport kreditlari va moliyalashtirish boʻyicha samarali yechimlar almashinuvi, albatta, BAA va Oʻzbekistonning biznes va eksport xamjamiyatlarini rivojlantirishga munosib xissa qoʻshadi".
Taʼkidlash joizki, ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik doirasida ustav kapitali 1 mlrd. AQSh doll. teng boʻlgan qoʻshma "Oʻzbek - Arab amirliklari" investitsiya kompaniyasi oʻz faoliyatini boshladi.
Yoqilgʻi-energetika sohasi va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish ham kutilmoqda, investitsiya va sanoat hamkorligini yanada kengaytirish imkoniyatlari, xususan, Navoiy viloyatida 500 MVt va 100 MVt quvvatga ega shamol va quyosh elektr stantsiyalari qurish loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, Talimarjon IESini kengaytirish masalalari koʻrib chiqilmoqda.
“Oʻzbekinvest” kompaniyasi shu kunga qadar BAAga avtomobilь, elektrotexnika, kimyo, toʻqimachilik va qishloq xoʻjaligi sanoat korxonalari tomonidan eksport qilinadigan mahsulotlarni kompleks sugʻurtasini amalga oshirdi.
Umuman olganda, “Oʻzbekinvest” 2020 yil 9 oyi davomida 26 ta davlatga 1,09 mlrd. AQSh doll. ziyod miqdordagi tovarlar, ishlar va xizmatlarni eksport qiluvchi milliy eksportchilarga sugʻurta qoʻmagini taqdim etdi, va ushbu raqam 2019 yilga nisbatan 198 foizga oʻsgan. Aytish joizki, sugʻurta qilingan eksport mahsulotlarining butun hajmi noxom-ashyo eksporti boʻlib, yirik, qoʻshma korxonalar va kichik xususiy korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan.
2019-2020 yillarda “Oʻzbekinvest” EISK AJ dunyoning yetakchi mamlakatlarning eksport kredit agentliklari bilan 30 dan ortiq hamkorlik va oʻzaro kelishuv memorandumlarini imzoladi, jumladan: EKSAR (Rossiya), NEXI (Yaponiya), SINOSURE (XXR), “KSure” (Koreya), “UK Export Finance” (Buyuk Britaniya), COFACE (Frantsiya), SACE (Italiya) va boshqalar.

15 октября 2020 года в компании «Узбекинвест» состоялось подписание меморандума о взаимопонимании с государственным экспортно-кредитным агентством Объединённых Арабских Эмиратов – компанией «Etihad Credit Insurance», целью которого является установление сотрудничества между организациями в области страхования экспортно-кредитных рисков двух стран.
Страховая компания Узбекистана – АО «КЭИС «Узбекинвест» и государственное экспортно-кредитное агентство Объединенных Арабских Эмиратов – «Etihad Credit Insurance» (ECI) заключили соглашение о страховании экспортно-импортных операций и инвестиций между предпринимателями обеих стран.
Данное соглашение подписано во исполнение договорённостей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в ОАЭ в 2019 году, по итогам которого страны подписали соглашение о реализации проектов на общую сумму в 10 млрд. долл. США.
Соглашение между ECI и страховой компанией «Узбекинвест» предусматривает:
- создание взаимных возможностей для обеспечения страхования, перестрахования и со-страхования экспортируемых товаров, работ, услуг
и инвестиций;
- обмен информацией, опытом и деловой практикой в коммерческом андеррайтинге, управлении рисками, претензиям;
- организацию и проведение совместных программ по обучению персонала и обмена опытом и др.
Генеральный директор «Etihad Credit Insurance» Массимо Фальчиони при подписании соглашения заявил: «Разнообразные ресурсы Узбекистана и широкомасштабные рыночные реформы способствовали экономическому процветанию страны. На протяжении многих лет Узбекистан всегда поддерживал крепкие торговые отношения с ОАЭ, и этот альянс является еще одним крупным шагом в двусторонних отношениях двух стран. Эффективный обмен решениями в сотрудничестве с компанией «Узбекинвест» по экспортным кредитам и финансированию определённо будут способствовать развитию бизнеса и экспортного сообщества ОАЭ и Узбекистана».
Следует отметить, что в рамках торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран начала операционную деятельность Совместная узбекско-эмиратская инвестиционная компания с уставным капиталом в 1 млрд. долл. США.
Также ожидается реализация проектов в топливно-энергетической сфере и инфраструктуре, рассматриваются возможности для дальнейшего расширения инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации, в частности готовится реализация проектов по строительству ветряной и солнечной электростанции мощностью 500 МВт и 100 МВт в Навоийской области, а также расширению мощностей Талимарджанской ТЭС.
Компанией «Узбекинвест» было обеспечено комплексное страхование экспортируемой в ОАЭ продукции предприятий автомобильной, электро-технической, химической, текстильной и сельско-хозяйственной отраслей.
В целом за 9 месяцев 2020 г. компанией «Узбекинвест» оказана комплексная страховая поддержка национальным экспортёрам товаров, работ
и услуг от коммерческих рисков на сумму более 1,09 млрд. долл. США в 26 стран, с ростом 198% к аналогичному периоду 2019 г. При этом, весь объём застрахованной экспортируемой продукции является несырьевым экспортом, производимым крупными, совместными и малыми предприятиями частного предпринимательства.
В 2019-2020 г.г. АО «КЭИС «Узбекинвест» подписано более 30 соглашений и меморандумов о сотрудничестве и взаимопонимании с Экспортно-кредитными агентствами ведущих стран, в том числе «ЭКСАР» (Россия), «NEXI» (Япония), «SINOSURE» (КНР), «KSure» (Корея), «UK Export Finance» (Великобритания), «COFACE» (Франция), «SACE» (Италия) и другими.