Joriy yil 13-avgustda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlarini kuchaytirish, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarni tashkil qilish tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar, shuningdek, tadbirkorlik sub'ektlarining moliyaviy resurslar va ishlab chiqarish infratuzilmasidan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish to‘g‘risida»gi PF-5780-sonli farmoni qabul qilindi.
Ushbu farmon bilan tasdiqlangan «Yo‘l xaritasi»ga muvofiq «O‘zbekinvest» milliy sug‘urta kompaniyasiga eksport bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub'ektlariga kreditlarni ajratishda tijorat banklarining xatarlarini sug‘urtalash amaliyotini kengaytirish vazifasi yuklatilgan.
Prezident farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida Kompaniya tomonidan mahalliy eksportchilarga beriladigan kreditlar qaytmasligi xatarini sug‘urtalash mexanizmi ishlab chiqilib, mahalliy eksportchilar va tijorat banklarini sug‘urta himoyasi bilan ta'minlash faol davom ettirilmoqda. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi TIF Milliy banki, «O‘zsanoatqurilishbank» ATB va «Asaka» ATB bilan bilan eksportni qo‘llab-qo‘vvatlash bo‘yicha hamkorlik bitimlari imzolanib, maqsadli depozitlar ham joylashtirildi. Ushbu bitimlar doirasida Kompaniya tomonidan «Asaka» ATB so‘rovi bo‘yicha sug‘urta himoyasi taqdim etildi va ayni paytda eksportoldi moliyalashtirish doirasida taqdim etiladigan kreditlarni sug‘urtalash bo‘yicha Kompaniyaga yana 5 ta ariza kelib tushgan.
«O‘zbekinvest» milliy sug‘urta kompaniyasi eksport shartnomalari va eksport kreditlarini sug‘urtalash bo‘yicha tijorat banklari va eksportchilarni hamkorlikka taklif etadi va arizalarni ko‘rib chiqishga tayyorligini ma'lum qiladi.

13 августа текущего года был принят Указ Президента Республики Узбекистан №УП-5780 «О дополнительных мерах по усилению защиты частной собственности и гарантий прав собственников, коренному совершенствованию системы организации работ по поддержке предпринимательских инициатив, а также расширении доступа субъектов предпринимательства к финансовым ресурсам и производственной инфраструктуре».
В соответствии с утвержденной настоящим Указом «Дорожной картой» на Национальную страховую компанию «Узбекинвест» возложена задача расширения практики страхования рисков коммерческих банков при предоставлении кредитов субъектам предпринимательства, осуществляющим экспорт.
В целях исполнения Указа Президента, Компания, разработав механизм страхования риска невозврата кредитов, выдаваемых национальным экспортерам, продолжает активно обеспечивать страховой защитой отечественных экспортеров и коммерческие банки. В том числе, Компанией были подписаны соглашения о сотрудничестве в части поддержки экспорта, а также размещены целевые депозиты в Национальном банке ВЭД Республики Узбекистан, АКБ «Узпромстройбанк» и АКБ «Асака». В рамках данных соглашений, Компанией уже предоставлена страховая защита по заявке АКБ «Асака, и, в настоящее время, на рассмотрение компании поступило еще 5 заявок на страхование кредитов, предоставляемых в рамках предэкспортного финансирования.
Национальная страховая компания «Узбекинвест» призывает коммерческие банки и экспортеров к сотрудничеству и готова рассмотреть заявки и предложения по страхованию экспортных контрактов и кредитов.